Doğa Dostu Arama Motoru: Ecosia

Günümüzde pek çok sektörde olduğu gibi internet sektöründe de bazı devler mevcut. Bu devlerle yarışabilmek ise hiç ama hiç kolay değil. Özellikle arama motoru konusunda Google gibi bir dev ile rekabete girmeyi hiç kimse istemez. Ancak arama motoru projeleri de kendine güvenen ekipler tarafından yürütülmeye devam ediyor. Ecosia da bunlardan birisi.

Rekabet içerisinde girmiş yüzlerce arama motoru mevcut. Ancak ülkemiz de Google harici kullanılan fazla bir arama motoru mevcut değil. Sadece Yandex bu konuda çok küçük bir başarıya ulaştı ve tanınırlığını biraz arttırdı. Ancak arama konusundaki başarısını hala bilmiyorum. Ecosia ise kendisine sosyal sorumluluk amacı benimsemiş. Bir nevi “Doğa Dostu” arama motoru olmayı hedefliyor. Peki, doğa dostu arama motoru nasıl olur? 

Ecosia diğer arama motorlarının aksine reklam gelirlerini tamamen cebe indirmek yerine %80 gibi büyük bir oranını bazı bölgelerdeki fidan ekme projelerine yatırıyor. Kalan yüzdeyi ise arama motorunun gelişmesi için ve giderleri için harcıyor. Ecosia ayrıca bir Chrome eklentisine sahip. Bu eklenti sayesinde arama motoru kullanımlarınız sayesinde kaç ağacın ekildiğini ve sosyal sorumluluk projeleri üzerindeki sizin yerinizi görebiliyorsunuz. Şirketin bugüne kadar 35 milyon fidan ekmeyi başarmış. Hedeflerinde ise 1 milyon fidan ekmek var.

Ülkemizde hemen hemen herkesin aklına gelecek bir soru var; “Biz nereden bilelim gelirlerin ağaç dikilmesi için bağışlandığını?”  Ecosia bu durum için de şeffaflık ilkesini benimseyerek, belirli aralıklarla bağış makbuzlarını paylaşıyor. Bu şekilde kimsenin aklında herhangi bir soru işareti de bırakmamış oluyor. Benim fikrime göre Ecosia, arama motoru olarak daha oldukça yol alması gereken bir proje. Ancak benimsedikleri misyon oldukça başarılı ve bence desteklenmeli. Alışkanlıklardan vazgeçmek zor olsa da bu projeyi arada sırada kullanarak desteklemenin bize bir kaybı olacağını sanmıyorum. Sizin doğa dostu arama motoru hakkında ki görüşleriniz nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir