Snapchat’in Kaynak Kodları Sızdırıldı

Ülkemizde “Hacker” denilince insanların aklına “index” olarak belirtilen müzikler eşliğinde duyuru sayfaları ve biraz daha güncel yaklaşılırsa sosyal medya hesaplarını ele geçirebilme yeteneği olan insanlar geliyor. Ancak günümüzde hackerlar biraz daha vizyon değiştirmiş gibi görünüyorlar. 

Geçtiğimiz günlerde bir bilgisayar korsanı Snapchat’in iOS uygulamasının kodlarını ele geçirdi. Ancak bunu kendine saklamak, hatta belki Snapchat ile anlaşıp para almak yerine açık kaynak bir şekilde herkesle paylaştı. Bunu “i5xx” kullanıcı adıyla Github reposunda paylaştı. Tabi kısa süre içerisinde DMCA ile Github’a başvuran yetkililer bunun kaldırılmasını sağladı. Tabi böyle bir olayda onlarca fork ve yedek alınması durumu kaçınılmazdı.

Snapchat ekibinin yanılmıyorsam bunun gibi bir güvenlik açığı daha olmuştu. Ancak detayları şuanda aklıma gelmiyor. Son olayda uygulamanın kaynak kodlarının paylaşılmış olması bayağı ses getirdi. Uygulamayı Github’da paylaşan “i5xx” adlı kullanıcının Pakistanlı olduğu ve bu internet sitesini bağlantı verdiği de bilinenler arasında.

Github son zamanlarda sıklıkla bu şekilde kaynak kod paylaşımlarına tanıklık ediyor. Bir çoğu DMCA aracılığıyla kaldırılsa da yine de bazı kullanıcılar tarafından yedeklenip daha sonrasında farklı platformlarda paylaşıma tekrardan sunulabiliyor. Bilgisayar korsanlarının bu şekilde paylaşımcı bir şekilde yaklaşımı hakkında sizler neler düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir