Elon Musk’ın Arama Motoru Projesi

Şuanda Silikon Vadisi’nin önde gelen ve örnek alınan isimleri 1990 yıllarında evlerinin garajlarında veya daha farklı ortamlarda internetin bugünkü halini almasını sağlayan projeleri geliştiriyorlardı. Bunlardan 2 büyük isim, Larry Page ve Sergey Brin bildiğiniz gibi Google’ın kurucuları da aynı şekilde Google’ı projelendirmişti. 

Elon Musk’ın 1993 yıllarında Google benzeri bir arama motoru projesi olduğunu ben geçen günlerde öğrendim. İlginçtir ki bu yıllarda daha Google ve Yahoo piyasa da bile yoktu. Bugün seyrettiğim bir video ile Musk’ın söylediklerini kafamda canlandırdım. Kendi kendime dedim ki sanırım Google’a ciddi manada meydan okuyabilecek bildiğim başka bir isim yok. 🙂

Musk’ın seyrettiğim videosu, “Elon Musk “We could have made something similar to Google” başlığıyla yayınlanmış. Sadece 2 dakika uzunluğunda olan videoda Musk’a bazı sorular soruluyor. Bir soruya verdiği cevabında birbirinden bağımsız olarak “Ultra Kapasitörler ve güneş panalleri” projelerinin dışında bir de “Google türevi” diye adlandırdığı bir projesinden bahsediyor.

Bu videonun ardından internette tıpkı benim gibi bir arama motoru projesi beklentisi oluşmuş. Hatta bunu ciddi manada iddia edenler bile var. Eğer iddialar doğruysa yakın zamanda Musk öncülüğünde bir arama motoru projesi bizi karşılayabilir. Tabi yenilikçi yapısıyla dikkat çeken girişimciden basit bir arama motoru beklenilemez. Zira Google ile rekabet edebilmek için oldukça farklı alanlarda başarılı olan bir arama motoru gerekiyor.

Elon Musk’ın böyle bir proje ile sektöre girmesi sanırım oldukça ses getirecektir. Sizin bu konuda ki fikirleriniz nelerdir? Eğer böyle bir proje geliştirilirse kullanır mıydınız? Ya da kullanmanız için ne gibi özellikler olmasını isterdiniz?

Görsel Kaynağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir