GitHub, “Learning Lab” ile HTML-CSS Eğitimlerine Başladı

Yazılım sektöründe olup da GitHub‘ı daha önce duymayan kalmamıştır sanırım. Eğer yazılım dünyasında değilseniz GitHub’a bu sektörün sosyal medyası diyebiliriz. Zira burada yazılımcılar kendi kodlarını insanlarla paylaşabiliyor, depolayabiliyor hatta kendisinin veya başkasının izni üzerine bunlarda değiştirmeler veya eklemeler yapabiliyor. 

GitHub, bu sene Microsoft tarafından satın alındı. Microsoft’un yaptığı köklü değişimlerden benim bildiğim en önemlisi “Learning Lab” projesini hayata geçirmesi oldu. Bu sayede yazılım öğrenmek isteyen kişilere destek vermek hedefleniyor. Açıkçası Microsoft’un bu konudaki çalışmalarını seviyorum. Umarım bu projede de başarılı olabilirler.

Learning Lab üzerinde yayınlanan ilk ders “Introduction to HTML” yani “HMTML’e Giriş” ismiyle projede yer aldı. HTML ve CSS çoğu kişinin bildiği üzere web yazılımın bel kemiğini oluşturuyor. Şuanda “İçerik Yönetim Sistemleri” tarafından kişisel web site sahibi olmak isteyenler kolaylıkla çözümler üretirken, eskiden HTML ve CSS kodları ile ilmek ilmek işlenirdi. Şuanda da HTML ve CSS olmadan bir içerik yönetim sistemi düşünülemez ancak yazılım bilmeye gerek yok pek tabii.

Temel seviyede verilecek olan kursun dili “İngilizce” olarak belirlenmiş. GitHub bu şekilde HTML ve CSS ile başlangıç yaptığı yolda diğer yazılım dillerini ekleyerek devam edecektir. En azından benim beklentim bu şekilde. Ayrıca GitHub’un mantığına göre ilerleyen günlerde dersler bir çok dile kullanıcılar tarafından çevrilecektir. GitHub’un, Learning Lab isimli projesi hakkında sizlerin de fikirlerini alabilirsem memnun olurum.

Görsel Kaynağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir