Bing “Kod Örneği” Özelliği ile Yazılımcıların İlgisini Çekiyor

Arama motoru denince aslında hepimizin aklına muhtemelen aynı marka geliyordur. Ancak Bing’in de bir arama motoru olarak es geçilmemesi gerekir diye düşünenlerdenim. Zaten hali hazırda küçümsenmeyecek derecede kullanıcı kitlesi olmasına rağmen hakkettiği değeri tam olarak görmediği düşüncesine sahip olanlardanım.

Bing, benim gibi düşünen insanlara güzellik olsun diye kitlesini arttırmak amacıyla çalışmalara devam ediyor. (Teşekkürler Bing) 🙂 Bu çalışmaların sonucunda özellikle yazılımcılar ve yazılıma ilgisi olan kişilere karşı bir özellik ortaya çıktı. Bu özelliğe ise “Kod Örneği” ismini verdi.

Eğer bir yazılımcı veya yazılımcı adayı iseniz artık Bing kullanarak istediğiniz kod öbeğine direkt arama sayfası üzerinden erişim sağlayabileceksiniz. Tabi yukarıda da belirttiğim gibi Bing’in rakibi oldukça güçlü. Bing “Code Sample Answer” veya “Kod Örneği” ismi verilen özelliği sayesinde en azından yazılım ile ilgilenen kişiler için bir tercih sebebi olabilecek.

Bu yeni özelliği kullanabilmek aslında oldukça basit. Sadece “PHP Hello World” veya “HTML Redirect Code” tarzında aramalar yapmak. Bu sayede sayfalar arasında gezinerek kod örnekleri aramaktan kurtuluyor ve basit bir şekilde arama sayfası üzerinden sonuca ulaşabiliyorsunuz. Aramalarda Türkçe’de destekleniyor ancak İngilizce olarak arama yapmanız her zaman daha doğru sonuçlar verecektir.

Açık söylemek gerekirse bence basit ve işlevsel bir özellik ile Bing benim gözüme bir kez daha girmeyi başardı. Şahsım adına sırf bu özelliği kullanmak için dahi olsa Bing’e şans vereceğimi söylemeliyim. Sizin bu özellik hakkındaki yorumlarınız nelerdir? Ayrıca bu özellik için Bing’i tercih eder misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir