Bulut Madencilik Bitiyor mu? HashFlare Sistemleri Durdurdu

Kripto paraların hayatımıza girdiği günden itibaren madencilik ile kazanç sağlamak bir çok kişinin hedeflediği bir şey olmuştur. Ancak kripto para madenciliği detaylara bakıldığı zaman o kadarda kolay bir iş olarak görülemiyor. Bu yüzden insanların başka alternatifler aramasına ve yeni bir sektörün ortaya çıkmasına sebep olmuştu. 

Bulut madencilik (cloud mining), insanların sadece yatırım ile kripto para madenciliği yapmasına olanak sağlayacağı hizmetler olarak karşımıza 2013 yıllarında çıktı. Bu sayede insanlar üstün özellikteki maden çiftliklerinde profesyonel bir şekilde yönetilen cihazları bir nevi kiralayarak kripto para kazanabiliyorlardı. Bu işlemi sağlayan bir çok bulut madencilik firması olmasına karşın aralarında en eskilerinden ve neredeyse sektörle ilgili herkesin duyduğu HashFlare firmasıdır.

Bulut madencilik firmalarıyla ilgili en büyük endişe sanırım güvenilirliktir. Bu firmaların gerçekten madencilik yaptığı bilinmemekle birlikte, aslında bir saadet zinciri benzeri sistem kurmadıklarının garantisini kimse veremezdi. Benim burada HashFlare’i örnek göstermem kısmen en eski ve güvenilir firmalardan birisi olduğu içindir.

Bitcoin’in fiyatları oldukça yüksek iken bulut madencilik ile gayet güzel kazançlar elde ediliyordu. Hatta çevremden bu sektöre yatırım yapıp kazanç elde edenler de oldu. Ancak BTC fiyatlarının düşmesi ve oldukça dalgalı grafikler ile seyretmesi sonucunda artık madencilik ile kazanç sağlamak tam bir işkence haline geldi. Bulut madencilik firmalarının maliyeti düşürmek amacıyla yaptığı optimizasyon çalışmalarına rağmen kullanıcılara ve firmanın kendisine bir kazanç bırakması neredeyse imkansız hale geldi. Durumlar böyleyken ayakta kalabilen firmaların sayılarının zaten azalmasını bekliyordum.

HashFlare yaptığı açıklama ile benim yakın zamanda öne sürdüğüm düşüncelerimi doğruladı ve yeni satın alımları durdurdu. Ellerinden geleni yaptıklarını ancak bu konuda çalışmalarının başarısızlıkla sonuçlandığını belirten firma yetkilileri sanırım ufaktan beyaz bayrak çekmeye doğru yol alıyorlar. Şuanda aktif olarak hesapları bulunan kullanıcılarının haklarını ise gizli tutacaklarını söylediler. Sizlerin de bulut madencilik konusunda fikirlerini almam beni mutlu eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir