SEO’da Yazım Kuralları Önemli mi?

Görsel Kaynağı

Günümüzde aklımıza ne takılırsa, ne merak edersek ilk uğrak noktamız her zaman için arama motorları oluyor. Hatta artık web sitelerine bile isimleriyle arama motorlarında sorgulayarak giriş yapıyoruz. Durum böyle olunca arama motorlarının sitelerimiz açısından büyük önem teşkil ettiğini söylemeden olmaz. Google ise bu arama motorlarının şahı konumunda bulunuyor. 🙂

Google için iyi görünmek adına web sitelerine arama motoru optimizasyonu (SEO) adı altında bir çok işlem yaptırıyoruz. Ancak bir web sitesinin asıl değerini içerik belirliyor. “Content is KING!” yani “İçerik KRALDIR!” bunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmıyoruz. Bu yüzden her web iste sahibi (özellikle bloggerlar) içeriklerine oldukça önem gösterirler. Tabiri yerindeyse içerik hazırlarken ince eleyip sık dokumaktadırlar. İçerik hazırlanırken bir çok kriter göz önünde bulundurulur. Bu kriterler ise “SEO Uyumlu Makale-İçerik” adı altında bizlere sunulur.

SEO için İmla Kuralları Önemli mi?

Hemen şuanda kısa bir “SEO Uyumlu İçerik” başlıklı bir arama yaptığınızda, neredeyse ulaştığınız her kaynakta imla kurallarının önemli olduğu söylenmektedir. Ancak bugüne kadar yanlış bildiğimiz konulardan bir tanesi olduğu aşikar durumda.  Tabi herkes nasıl bu kadar emin bir şekilde konuştuğumu merak ediyor. Hemen açıklık getirelim…

Neredeyse hepimizin yakından takip ettiği bir Google hizmeti olan Google Trend analistlerinden John Muller’a geçenlerde Twitter üzerinden bir soru sorulmuş ve kendisi de cevap vermiş. Bir çok kişinin aklındaki soruyu soran webmaster “Google yazım yanlışlarını bir hata olarak kabul ediyor. Peki, bunlar içerik kalitesini etkiler mi?” diye soruyor. John Muller’ın cevabı oldukça açık; “Sitenizdeki yazım yanlışlarını düzeltmeniz her zaman iyidir. Ancak Google bu yazım yanlışlarını görmüyor.

Bu durumda imla kuralları Google’ın sıralamalarını etkilemiyor. Ancak imla kuralları bir çok kullanıcı için ve yazının daha iyi anlaşılabilmesi için önem teşkil ediyor. Aslında benim şahsi görüşüm, ziyaretçiye daha iyi bir sunum yapabildiğimizden dolayı direkt olarak olmasa bile dolaylı yollardan SEO’ya etkisinin bulunabileceği yönündedir. Sizlerin de bu konuda görüşlerinizi alabilirsem mutlu olurum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir