Adwords Yenileniyor – “Google Ads” Yolda

Google’ın reklam hizmetleri olan Google Adwords ve Google Adsense hizmetlerini aramızda bilmeyen sanırım yoktur. Adwords, reklam verenler için sağlıklı bir ortam oluşturulmak amacıyla bundan 18 yıl önce hizmete girmişti. Google yaptığı bir duyuru ile Adwords hizmetini bir kaç farklı araçla birleştirerek yeni bir marka oluşturacağını açıkladı. Bu markamızın ismi ise “Google Ads” olacak. 

Şirketin kıdemli başkan yardımcısının yaptığı açıklamaya baktığımda anladığım kadarıyla bu değişim süreci, çoğu kullanıcı için isim değişikliği olarak yorumlanacak. Ancak aslında bir kaç tane daha yeni araç eklenecek ve eski kullanıma nazaran çok daha basitleştirilmiş bir hizmet sunumu olacak. Ayrıca hiçbir kullanıcının bu durumdan olumsuz etkilenmeyeceğini de belirtmek gerekiyor.

Hoş Geldin “Google Ads”

Google Adwords’ün yenilenme sürecinin ilk adımı tabi ki isim değişikliği olacak. Hizmetin ismi değiştirilerek “Google Ads” haline getirilecek. Bilindiği üzere Adwords sadece arama reklamları konusunda hizmet veriyordu. Ancak yeni haliyle Google Ads görüntülü reklamlar, YouTube reklamları, Google Play uygulama reklamları ve Google Maps reklamları gibi bir çok seçenekle bizim karşımıza çıkacak.

Olaylara bu açıdan baktığımızda Adwords isim değişikliği ile beraber eski hizmetlerinin yanından bir çok hizmeti daha kapsayacak. Eskiden sayılan reklam hizmetlerini alabilmek için Google bir çok hizmetini ayrı ayrı kullanmak gerekirken, Google Ads ile bunlar tek başlık altında toplanacak. Ayrıca Google Ads ile gelecek bir başka yeni özellik “Akıllı Kampanyalar” olacak. Bu özellikle ile reklam verenlerin çalışmaları otomatik bir şekilde kolaylaştırılabilecek.

Google Marketing Platform’da Geliyor

Bu yenilenmenin ikinci önemli adımı ise kuşkusuz Google Marketing Platform olacak. Google bu hamlesiyle Double Click ve Google Analytics 360 kullanıcılarını tek bir ortamda birleştirecek. Bu hamle ile reklam verenlere, reklam optimizasyonu konusunda büyük kolaylıklar sağlanılması planlanıyor.

Yayıncılar için Google Ad Manager

Bu hizmet ise reklam yayıncılarını hitap etmekte. Google bu hamlesiyle yayıncıların değişen gelir elde etme durumlarına çare olmayı amaçlıyor. Bu hizmet ile ise Double Click for publisher ve DoubleClick Ad Exchange hizmetlerinin birleştirilmesi ile oluşturulacak.

Google Ads ve altında birleştirilecek tüm hizmetlerin 2018 Temmuz ayı itibariyle kullanıcılara sunulması planlanıyor. Hizmetlerin görünüş ve kullanımı kısmen değişecek ancak kullanımları aynı kalacak. Bu yüzden Google, kullanıcılarına olumsuz bir şekilde etkilenmeme garantisi veriyor. Google’ın yeni hizmetiyle ilgili sizlerde yorumlarınızı belirtebilirsiniz.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir